Історія нескорених: «Крізь Іловайське пекло – у полон»

У Володимирі-Волинському презентували книгу «51/14 – історія нескорених», яка розповідає історію легендарної 51 ОМБр. У ній зібрані спогади військовослужбовців, волонтерів, капеланів та рідних загиблих і зниклих безвісти військових. Автор книги – журналістка Жанна Білоцька зазначає: мета проекту показати правдиву історію про бригаду та відновити її чесне ім’я.

Нагадаємо,  пунктом постійної дислокації 51-ої окремої механізованої бригади був Володимир-Волинський. У 2014 році підрозділи бригади брали участь у найбільш запеклих боях війни – за Савур Могилу,  Іловайськ  та ін. 1 грудня 2014 року бригаду розформували. Причиною цього стала, нібито, зрада й дезертирство. А за місцем її дислокації створено нову – 14-ту окрему механізовану бригаду. 

 «Ідея написання книги зародилася після того, як 51-ша окрема механізована бригада, пошматована і знекровлена, повернулася зі сходу. Майже одразу з’явилася інформація про її розформування. Сьогодні 51-шу ОМБр ніде не згадують, її майже викреслили історії, а я хочу щоб її не забували, щоб не забували тих хлопців, які воювали за нас. Я дуже би хотіла щоб бригаді повернули ім’я і бойовий прапор», – каже авторка.

У книзі зібрано 100 історій про життя військових, волонтерів і капеланів. До написання книги долучилося 35 журналістів. Авторка зауважує: жодного слова з книги не викинула. Адже  правда має бути такою якою вона є. Інакше – це була б не історія.

 «За увесь період, який тривав проект, а це близько трьох років, вдалося зібрати розповіді бійців, які пережили Іловайськ, полон, брали участь у боях за Савур-Могилу та визволили 20 міст. Найважчим моментами не тільки для мене, а й, напевно, для моїх колег, є розмови з рідними загиблих. Ніколи вони не змиряться з їхніми смертями. Ніколи не пробачать «старшого брата», який прийшов на нашу землю зі зброєю в руках, – ділиться Жанна Білоцька».

Вона зазначила: аби видати книжку, довелося шукати фінансування. До доброї справи долучилися колишні бійці, вдови та небайдужі люди.

«Велика подяка Фонду  Ігоря Палиці «Тільки разом», який підтримав цей проект. Це дало можливість збільшити кількість примірників. Якби не Фонд, тираж був би значно меншим. Також дякую усім людям, які повірили, що книга побачить світ і весь цей час надавали свою підтримку. Для мене це дуже важливо, бо завдяки вам я не опустила руки і дійшла до кінця», – резюмувала авторка.

Зауважимо, Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом» підтримує військовослужбовців з самого початку війни. У 2014 році Фонд запровадив нову програму «Підтримка українських військовослужбовців та їх родин» для допомоги учасникам АТО. Фонд придбав тисячі одиниць військової  форми, спорядження та спецзасобів, що зберегли життя сотням наших захисників у самому пеклі бойових дій. На лікування поранених, допомогу сім’ям загиблих, реабілітацію демобілізованих було виділено понад 2 млн грн. Фінансову допомогу отримали майже 1400 військовослужбовців, які повернулися з АТО. Значні кошти спрямовували на підтримку військових частин, добровільних батальйонів, формувань охорони громадського порядку, закладів охорони здоров’я, волонтерських організацій тощо. Упродовж трьох років за підтримки Фонду відбувалися психологічні заняття з психологічної реабілітації родин учасників АТО, яким довелося пережити увесь жах війни. Також  військовослужбовці отримали можливість пройти реабілітацію в санаторно-курортних закладах та на базах відпочинку. Зокрема в Буковелі відпочили 224 учасники АТО та члени їхніх сімей. Додатково оздоровилися 350 дітей волинських військовослужбовців.

ФОТО Віталія ХАРЧУКА, Володимира СТАДНІКА

tilkyrazom

Залиште коментар