Батьки офіційно контролюватимуть грошові внески у фонди дитячих садків

Бюджетне фінансування дошкільної освіти завжди бажало кращого. Коштів, виділених державою, вистачає лише на зарплату працівникам та сплату комунальних послуг. Решта витрат, спрямованих на забезпечення якісного навчального процесу, – виконання, власне, освітньої функції, що є головною метою ДНЗ, лягає на плечі батьків.

Так, гроші на канцтовари, мультимедіа, та й на щорічні ремонти в луцьких дитсадках використовуються у більшості з батьківських фондів.

Однак чіткої звітності витрат цих коштів батьки не бачать. Щоразу, коли вони приходять на збори, їм розповідають про потреби садочків і про те, на що треба здати гроші, але повпливати на їх використання батьки, на жаль, можуть не завжди.

Змінити ситуацію покликана співпраця Фонду Ігоря Палиці «Новий Луцьк» та ГО «Волинський інститут права». Так, 6 липня, голова правління Фонду Ігоря Палиці «Новий Луцьк» Олександр Товстенюк та директор Волинського інституту права Ірина Гайдучик підписали Меморандум про співпрацю, в рамках якого батьківським комітетам луцьких ДНЗ допоможуть оформитися юридичними особами, і навчать батьків вести прозору фінансову звітність та оптимально використовувати кошти.

Нагадаємо, попередньо у Луцьку стартував новий проект ГО «Волинський інститут права», в рамках якого провели громадський моніторинг ДНЗ Луцька. Результати моніторингу засвідчили, що адміністрації закладів зазвичай ставлять батьків перед фактом про гроші на потреби садочка, не радячись із ними. А батьки, натомість, не отримують чітких фінансових звітів про те, чи ефективно використані кошти, як обиралися товари та виконавці послуг.

Тому виникла потреба в тому, аби навчити батьків контролювати внески в садочки й мотивувати їх брати активну участь у розвитку самих закладів.

Отож, що батьки мали б зробити для цього?

Найперше, кошти батьківських внесків, які зписуються в звичайні зошити, мали б поступати на банківські рахунки юридичних осіб – офіційно зареєстрованих фондів чи благодійних кас при ДНЗ. Таким чином, звітність за витратами батьківських коштів і їх контроль були б прозорими.

Проте реєстрація юридичної особи – це додаткові витрати. А ще для такої діяльності потрібні спеціальні знання, адже люди, які цим займатимуться, мають формувати і подавати фахові й зрозумілі звіти. Тому, розповідають у Волинському інституті права, таку ініціативу в батьківських комітетах сприймають з пересторогою.

Саме на цьому етапі до процесу долучився Фонд, оскільки підписаний Меморандум вирішив цю проблему без додаткових затрат для батьків. Адже, згідно з умовами підписаного документу, Фонд Ігоря Палиці «Новий Луцьк» допоможе профінансувати реєстрацію юридичних осіб батьківських фондів при ДНЗ міста та створити Ресурсний центр, в якому готуватимуть команду людей, готових взятися за реалізацію такої справи. Мета такого центру – допомогти батькам розібратися з використанням коштів, які вони самі ж виділяють на садочок, аби кожна копійка йшла на потреби їх дітей.

Така робота є дуже важливою, адже батьки чи не останні гроші несуть в садочки і тому мають право чітко знати, на що витрачаються їх гроші: на розвиток дітей чи самої адміністрації закладу, – зауважив голова правління Фонду Олександр Товстенюк.

Крім того, він наголосив: не треба забувати, що ДНЗ – це все-таки навчальні заклади, а не місце, де можуть лише приглянути за дітьми, поки батьки працюють. Адже важливо, щоб діти в перший клас ішли, вміючи читати і писати. І саме на цей аспект роботи садочків батьки мають звертати якнайбільше уваги, і аж ніяк не фінансове «донорство». А якщо все-таки батьки змушені платити додаткові гроші, то вони, принаймні, мають бути впевненими, що ці кошти витрачаються на їхніх дітей.

Директор Волинського інституту права Ірина Гайдучик, своєю чергою, зауважила, що міська влада, наразі не проти такої ініціативи.

Але учасники проекту розуміють, що під час практичної реалізації ідеї, вони можуть наштовхнутися на негласний супротив як адміністрації закладів, так і міського управління освіти. Адже посилення впливу батьківських комітетів – це спроба змінити систему.

Власне, в згаданому вище Ресурсному центрі не лише вчитимуть лучан вести фінансову звітність використання батьківських коштів. Тут же й навчатимуть написанню грантових проектів, аби можна було долучити грантові кошти на розвиток луцьких ДНЗ, чого на сьогоднішній день в садочках не роблять.

Очевидно, що для реалізації проекту потрібні активні, ініціативні люди, які готові долучатися до змін у власному місті, до покращення роботи дитсадків, в які ходять їхні діти, і в майбутньому – до інших міських інституцій. Як пояснив Олександр Товстенюк, таких ініціативних людей наразі небагато, утім напрацьовуються дієві механізми роботи, аби залучити та мотивувати більше таких лучан.

IMG_9290 IMG_9294

 

Redaktor

Залиште коментар