Економити на опаленні до тисячі гривень на місяць – це реально!

Мешканці луцької дев’ятиповерхівки, що на вулиці Карпенка-Карого, 9, уже другу зиму суттєво заощаджують на оплаті за теплоносії. Це при тому, що у квартирах стало значно тепліше. Такі зміни відбулися після того, як жильці створили ОСББ. Із квітня 2015 року в будинку повністю поміняли електропроводку, перевірили всі прилади обліку, відремонтували ліфтові шахти.

Запорука тепла – індивідуальний тепловий пункт

Та найголовнішим досягненням співвласники багатоквар­тир­ного будинку вважають встановлення індивідуального теплового пункту (ІТП). Затрати на його встановлення себе виправдали – нині мешканці 144 квартир сплачують за теплопостачання 15,39 грн за квадратний метр. Відзначимо, що в Луцьку ця цифра становить 34,31 грн. Чи можна в інших багатоквартирних будинках домогтися такої економії? Головний ініціатор модернізації системи теплопостачання, голова ОСББ Валерій Корпач переконує: так.

«ІТП справді дозволяє нам найдешевше в Луцьку оплачувати теплопостачання будинку. У помешканні тепер комфортна температура. Адже з 2002 року, відколи будинок здано в експлуатацію, у квартирах було холодно. Причина в тому, що дев’ятиповерхівка розташована найдалі по теплотрасі», – пояснює Валерій Корпач, член правління ГО «Рада голів правлінь Об’єднань співвласників багатоквартирних будинків  м. Луцька».

Щоби бачити реальне споживання тепла, в будинку спочатку  встановили лічильник. Наступним кроком було встановлення насоса. Однак і це не дало очікуваного результату – тепло надходило нерівномірно.DSC_0451

«І лише після того, як поставили насос зворотної подачі тепла та мембранну засувку, що дозволяє акуратно й точно встановлювати об’єм споживання тепла, ситуація покращилася, – ділиться досвідом голова ОСББ. – Ми знайшли золоту середину – потрібний рівень тепла за мінімальних витрат на опалення».

ІТП облаштували у підвалі будинку. Валерій Корпач каже, що наразі це спрощений варіант, однак тепловий пункт планують модернізувати. Точніше – поставити триходовий клапан, який дозволить збільшити економію тепловитрат ще на 10-15%.

ІТП потребує сучасних кранів і засувок

Голова ОСББ зазначає: витрати на встановлення ІТП були поступові. Вартість лічильника – приблизно 64 тис. грн. Насос, залежно від марки, може коштувати 7-15 тис. грн. Мешканці цього будинку придбали насос із німецьким двигуном – дорожчий, але надійніший. Загалом обладнання для ІТП, враховуючи проектні роботи, коштувало в межах 60-70 тис. грн. Однак перед встановленням теплового пункту слід осучаснити арматуру, крани і засувки.

«Ці витрати окупилися вже за першу зиму. Судіть самі: зараз ми економимо на одній квартирі в середньому тисячу гривень на місяць.  За півроку опалювального сезону в 144 квартирах це виходить в межах 850 тисяч гривень, – пояснює Валерій Корпач. – Єдина поки що проблема для нас – промивання теплосистеми. Тому через міську раду хочемо ініціювати закупівлю такого обладнання, або ж створити комунальне підприємство, яке надаватиме такі послуги». 

Голова ОСББ не приховує, що вивчав різні модифікації ІТП, цікавився досвідом колег-лучан. Дізнався, що розрекламовані балансувальні клапани не дають відчутної економії. Особливо у старих будинках. А от їхнє встановлення влітає в копієчку.DSC_0453

«Балансувальні клапани ефек­тивні в тому випадку, коли не внесено змін у систему теплоспоживання. Коли їх просто поставити – це марно витратити кошти. Ефективність устаткування буде мізерна», – переконаний Валерій Корпач.

Голова ОСББ також радить не брати кредитів, а шукати шляхи самофінансування. Наприклад, збіль­шити плату за утримання будинку чи здати в оренду землю на прибудинковій території. До слова, на подвір’ї – ідеальний порядок. Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом» уже підтримував ОСББ. Зокрема, допоміг придбати нові сміттєві контейнери. DSC_0470

Ольга Дудар мешкає в цьому будинку 15 років. І лише дві останні зими у квартирі стало по-справжньому тепло.

«Ми обговорюємо з друзями та колегами плату за комунальні послуги. Коли я чую, скільки сплачують вони, то розумію, як суттєво економлю. Температура в квартирі завжди комфортна, у мене раніше не було стільки кімнатних рослин», – відзначає Ольга.DSC_0472

 

Андрій Кремський, координатор проекту «Сприяння розвитку ОСББ» Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом»:

– У Луцьку працюють вісім Офісів розвитку кварталу. Це не лише центри, в які можуть звертатися ініціативні лучани. Голови ОСББ тут обмінюються цінним досвідом, отримують консультації від менеджерів. Щодо ОСББ на вулиці Карпенка-Карого, 9, то тут ми бачимо цікавий приклад економії – жильці платять за тепло удвічі менше, ніж загалом у місті. Це ОСББ довело: ефективно модернізувати систему теплопостачання й домогтися п’ятдесятивідсоткової економії можна з мінімальними затратами. Детальніше про їхній досвід можна дізнатися в Офісах розвитку кварталу. 

 

tilkyrazom

Залиште коментар