Ігор Палиця: «У кожній школі має бути лікар»

Десятки додаткових гуртків і репетитори, навчання й відпочинок без відриву від комп’ютера, ненормований робочий день, емоційні стреси та розумові перенавантаження – така нинішня наука. Плата за коронацію у вундеркінди – здоров’я. Часті головні болі, гастрит і сколіоз, погіршення зору, астенія чи надмірна вага – це аж ніяк не повний «медичний портрет» випускника школи, адже чи не половина підлітків разом із атестатом отримують хронічні хвороби. Кому ставити двійку за таку путівку в життя? І чи може шкільна медицина, яка й сама потребує лікування, врятувати дітей від хвороб?

Здоров’я сучасних школярів – тема особлива. Зі слів медиків, до першого класу іде 75 відсотків здорових дітей. Проте вже 11 клас закінчує лише 25 відсотків. Віра Червеняк – медична сестра ЗОШ №17 міста Луцька. Працює тут, відколи 2001 року закінчила медичне училище. Жінка каже: серед учнів побільшало дітей із патологіями зору та постави. Усе, мовляв, через малорухливий спосіб життя й сучасні гаджети, за якими учні проводять вільний час.

Робота медичного кабінету починається о 8:00 і триває до 15:42. Така тривалість робочого дня медичної сестри в школі передбачена Міністерством охорони здоров’я. За цей час чимало дітей звертаються по допомогу. Наприклад, четвертокласник Давид не зміг сидіти на уроках через кашель та біль у горлі. Медсестра поміряла хлопчику температуру й запропонувала таблетку мукалтину. Інших ліків проти кашлю у школі нема. До слова, всі препарати забезпечують із батьківських внесків, частково надходять ліки з міської поліклініки. Медичній сестрі доводиться реагувати на прямі звернення дітей або вчителів. Про елементарну профілактику й говорити годі – на це немає ані часу, ані засобів. Та й одній людині важко тримати під контролем понад півтисячі школярів. Віра Миколаївна зауважила, що три роки тому в школі був лікар, який проводив профогляди і робив щеплення. Але відколи кабінети профоглядів з’явилися у поліклініках, вони зникли в школах. Відтак уся паперова робота з медичними картками дітей, огляди, реагування на звернення учнів, звіти про стан здоров’я школярів лягли на плечі однієї людини – медичного працівника.

«Лікар у школі має бути обов’язково, адже медсестра не тільки веде амбулаторний прийом, а й має великий осяг роботи в школі. Планує щеплення, скеровує на профогляди. А ще має бути невідкладна медична допомога. Якби у школі був лікар, батьки могли б приходити до нього по консультацію», – ділиться Віра Червеняк.

Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом» п’ять років поспіль реалізовує програми і проекти, метою яких є профілактика та зміцнення здоров’я. Один із них – оздоровлення та відпочинок школярів у Буковелі. Так, Фонд надає можливість оздоровитися у мальовничих Карпатах переможцям обласних олімпіад, конкурсів-захистів Малої академії наук, обласних етапів (І, ІІ, ІІІ місця), дітям, які виступають у галузі культури й мають перемоги у міжнародних конкурсах, призерам чемпіонатів України та кубків України в індивідуальних олімпійських і неолімпійських видах спорту. За весь час роботи Фонду в Буковелі змогли оздоровитися понад 5000 дітей.

Рік тому Ігор Палиця, відвідавши у вересні одну з луцьких шкіл, озвучив таку пропозицію: «Фонд може забезпечити кожну школу лікарем, їхня зарплата буде достатньою. Аби лише медики були зацікавлені в роботі та знали, на що хворіють діти, могли стежити за їхнім здоров’ям. Потрібно запроваджувати нові підходи до оздоровлення дітей в умовах навчальних закладів».

2015 року від Фонду Ігоря Палиці (тоді ще «Новий Луцьк») надіслали лист-звернення до Луцької міської ради з проханням посприяти впровадженню такої ініціативи в школах міста. Минуло більш як рік, а віз і нині там. Лист від Фонду в міській раді не коментують і допомагати у втіленні ініціативи ніхто не збирається. Не ризикують вплинути на ситуацію і освітяни.

«Українці і волиняни повинні бути здорові, а здоров’я  – це профілактика захворювань. Таке першочергове завдання Фонду», –   нещодавно зазначив Ігор Палиця під час прямого ефіру телепрограми «Протилежний погляд» на телеканалі «Нова Волинь» і пригадав ситуацію, яка склалася торік. «З ініціативи Фонду «Тільки разом» було запропоновано міській владі обладнати в кожній школі медичний кабінет. Ми написали три листи в управління охорони здоров’я Луцької  міської ради, але нам не відповіли», – зазначив Ігор Палиця.

За день до шкільної  медсестри звертається  більше двох десятків дітей з головним, болем у шлунку, кашлем чи температурою. Медсестра, зважаючи на велику завантаженість, не може надати достатньої уваги учням всієї школи. Окрім цього в школі взагалі відсутні профілактичні обстеження. Мовляв, для цього є лікарі у поліклініках. Але не завжди в батьків знайдеться достатньо часу, щоб обстежити дитину. Залишається  питання, хто надасть необхідну кваліфіковану допомогу в школі вашій дитині до моменту приїзду швидкої?

oksy

Залиште коментар