Лялька, в яку вкладено шматочок душі

В Арт-галереї Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом» триває серія безплатних майстер-класів від волинських майстрів народного мистецтва. В рамках виставки «Перевесло. Народне мистецтво в часі й просторі» митці навчали плести з соломи, рогози, лози, виготовляти глиняні вироби.  Днями відбувся майстер клас з виготовлення народної текстильної ляльки від члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України Галини Вахрамєєвої. Участь у заході взяли працівники та мешканці Луцького геріатричного пансіонату.

Історія народної текстильної ляльки сягає давніх-давен. Та традиції їхнього створення і використання збереглися й далі відроджуються. У кожній родині така лялька була символом мудрості, берегинею роду. Коли дитина народжувалася, мама замотувала у шматок тканини кусочок хліба. Така «кукла», як її називали, виконувала роль пустушки. Старшим діткам робили ляльки, якими вони бавилася. Така лялька служила не лише іграшкою, а й виконувала навчальну функцію. Дівчатка вчилися на них шити одяг, декорували його. То була своєрідна модель для вправляння у жіночому ремеслі, адже до 12 років в українській сім’ї дівчина мала вміти ткати, вишивати, шити, прясти. Коли дівчинка дорослішала ляльку ставили на підвіконня. Вважалося, що вона виглядає нареченого. Таку ляльку робили у віночку з квітами. Коли дівчина виходила заміж, в новий дім брала з собою і ляльку.  

Текстильна лялька – дуже  гарний і позитивний вид народного декоративного мистецтва. Коли працюєш над її виготовленням, ніби, повертаєшся у дитинство. Дуже приємно займатися цією роботою. Така робота приносить моральне задоволення. Тому цей вид мистецтва часто використовують в арт-терапії, – розповідає про улюблену справу Галина Вахрамєєва.

Мисткиня зазначає, що в кожному регіоні текстильна лялька мала свої відмінності. Якщо брати класичну ляльку то вона по своїй конструкції має хрестовидну будову. Це, по суті, стилізований символ людської постаті, жінки. Робилаи її з чистим обличчям. Волинська лялька вирізнялася позиційним розміщенням декору на вбранні. За основу такої ляльки бралися рослинні матеріали – трави, сіно, солому, рогозу.

Практичний психолог Луцького геріатричного пансіонату Лариса Кусик каже, що таке заняття не лише приємне для душі, а й виконує певні лікувальні функції:

  • Наші дівчата дуже активні. Ми часто приймаємо участь у різних майстер-класах. Це розряджає обстановку, піднімає настрій, заспокоює. Таке заняття виконує дуже багато функцій. Зокрема, покращує дрібну моторику, допомагає побороти негативні емоції.

Після того як Галина Вахрамєєва розповіла про особливості текстильної ляльки, присутні приступили до роботи. Кожен старався вкласти позитивні емоції, шматочок своєї душі, аби надати виробу тієї світлої енергетичної сили, що притаманна народній текстильній ляльці. 

oksy

Залиште коментар