Мовчанівський ФАП переселився у просторіше приміщення

Інну Горун у Мовчанові шанобливо називають «нашою медичкою». Бо знають: вона примчить на допомогу в будь-яку пору дня чи ночі. Саме тому мобільний номер жінки завше у зоні доступу.

У цьому невеличкому селі проживає 180 людей. Майже половина з них – пенсіонери. А ще у Мовчанові живе 10 багатодітних родин, у яких підростають дітки різного віку. Завідувачка ФАПу відвідує на дому і робить щеплення малюкам до року. Мама п’яти діток Тетяна Віблий хвалить фельдшерку: мовляв, встановлює точні діагнози, ніколи не помиляється. Регулярно Інна навідується і до пенсіонерів, прикутих до візка. А 79-річній Ірині Мочеброді сільська медичка нещодавно врятувала життя.

«Якби не Інна, я не знаю, чи сиділа б зараз перед вами, – каже пенсіонерка. – Увечері мені стало зле, я впала на підлогу. Добре, що телефон був під рукою. Подзвонила Інні, вона за кілька хвилин прибігла городами. Двері були зачинені зсередини. Кажу: бери поліняку і вибивай шибку. Інна так і зробила, потім повернула ключ і зайшла в хату. Після того щодня забігала, цікавилася моїм самопочуттям. Доб­ре, що в селі є ФАП і медичка, бо від цього залежать наші життя».

Інна Горун народилася й виросла в Мовчанові. Отримавши у 1991 році диплом акушерки, трудовий стаж розпочала в сусідньому Манькові. Довелося попрацювати і в Озютичах, лише після цього жінка повернулася у рідне село.

«У Мовчанові в одному приміщенні розташовувалася кімнатка ФАПу і квартира для медика. Фактично ФАП був у непристосованому приміщенні, яке не відповідало санітарним нормам і не могло пройти акредитацію», – пригадує медичка.

Коли в селі припинила діяльність початкова школа, Інна Горун вирішила боротися за це приміщення. Дарма, що воно не функціонувало 12 років і перебувало в занедбаному стані. Щойно районна влада ухвалила відповідне рішення, енергійна жінка взялася ремонтувати та осучаснювати будівлю. Для цього почала брати участь у проектній діяльності. Завдяки виграшу в першому проекті, у ФАПі оновили меблі й частину обладнання, встановили енергоощадні вікна і вхідні двері.

«Я – людина азартна. Після першого успіху вирішила подавати проекти в інші фонди. Саме тоді у Локачинському районі відкрилося представництво Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом». Оскільки досвід написання проектів уже мала, разом із ініціативною групою подали на розгляд проект «Спільні зусилля – якісне медичне обслуговування», – розповідає Інна Горун.

У Фонді ініціативу мовчанівців підтримали. На умовах співфінансування з громадою та місцевою владою у ФАПі зробили капітальний ремонт двох кімнат, придбали медичне обладнання та оновили меблі. До слова, ремонт селяни робили власними силами. Чоловіки щодня працювали протягом двох місяців. Зате на результати їхньої роботи любо глянути – підлога полакована, стіни рівненькі, грубки обкладені плиткою, – прихвалює помічників господиня ФАПу.

«Ваша громада маленька, але дружна, – відзначила керівник локачинського представництва Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом» Оксана Дмитрук. – Згуртувавшись, ви розв’язали конкретну проблему. Я вже бачу ваші подальші проекти: реконструкція даху ФАПу, встановлення дитмайданчика в селі. Вірю, що вам усе вдасться».

У рамках реалізованого проекту також придбали електронні дитячі ваги, інгалятор, ножиці, тест-смужки до глюкометра, пінцети, шпателі, штатив для крапельниці.

«Дуже важливо цінувати медика на селі, – переконаний голова локачинської районної організації політичної партії «Українське об’єднання патріотів – УКРОП» Василь Демидюк. – У країні сьогодні впроваджують багато реформ, у тому числі й медичну. Є постанова Міністерства охорони здоров’я про вимоги до сімейних лікарів, медичного обладнання. Але там жодним словом не згадано про первинну ланку медицини – ФАПи. А в селах живуть переважно люди старшого віку. Якщо від них забрати медика, це означатиме крах. Треба робити все по-людськи».

tilkyrazom

Залиште коментар