Об’єднанням співвласників пропонують програму підтримки

ПЕРШІ ПРИКЛАДИ СПІВПРАЦІ УЖЕ Є

Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків ще кілька років тому було незрозумілою новацією, яка на фоні монополії жеків мала надто слабкий вигляд, аби зрушити систему, що формувалася десятиліттями. Втім уже цього року мешканці багатоповерхівок будуть змушені ухвалювати рішення на користь ОСББ або ж приватного управителя, який надаватиме послуги, що їх до цього формально виконував жек.

ede2306c-a311-4150-acd0-55713d77897fІз липня 2015 року Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом» активно долучився до процесу створення об’єднань співвласників. А нині організація за посередництвом Офісів розвит­ку кварталу пропонує лучанам ком­плексну програму підтримки таких ініціатив. Про деталі й можливості співпраці з Фондом розповів менеджер проекту «Сприяння розвитку ОСББ та ОСН» Андрій Кремський.

– Чому така велика увага саме створенню та розвитку ОСББ?

– Пояснення просте: у липні 2016 року цей процес стане невідворотним для кожної багатоповерхівки, оскільки жеки, на щастя, як надавачі комунальних послуг будуть ліквідовані. Тому так чи так це стосуватиметься кожного. Будинки, які не створять об’єднань, автоматично перейдуть на баланс приватних компаній, що фактично переберуть на себе функції тих самих жеків. Добре це чи погано – покаже час, але досвід говорить про те, що порядок та контроль за коштами може бути тільки там, де за ними є контроль самих платників. Це їхній будинок, їхні гроші, то кому, як не мешканцям, бути зацікавленими в доцільному використанні власних коштів? Зараз – переломний момент у комунальній сфері. Формується новий підхід до спільного майна. Фонд «Тільки разом» зацікавлений у тому, щоб максимально сприяти цьому прогресу. Луцьк на сьогодні є лідером зі створення ОСББ, у місті вже діє понад 270 об’єднань співвласників.

– З якими найбільшими міфами щодо створення ОСББ доводилося стикатися працівникам Офісів розвитку кварталу?

– Основною перешкодою надалі залишається брак інформації. Закономірно, що люди з пересторогою ставляться до змін. Наше завдання – показати переваги й почати ці зміни втілювати. За великим рахунком, жеки, до яких за десятки років усі так звикли, – це одна з найбільш непрозорих систем, яка поглинає мільйони, а зрештою люди отримують у ліпшому випадку прибирання прибудинкової території і миття під’їзду раз на квартал. Чи готові вони й надалі так нераціонально витрачати власні кош­ти на бездіяльність комунальників і зар­плати чиновників? Упевнений, що невдовзі це питання буде риторичним.

– Які нові можливості надають Офіси розвитку кварталу для об’єднань співвласників багатоквартирних будинків?

– Із липня 2015 року в Луцьку активно впроваджується проект «Сприяння розвит­ку ОСББ та ОСН». Для тих громадян, які зважилися вийти з-під монополії жеків і взяти відповідальність за освоєння коштів, що їх вони раніше сплачували у безрозмірний і малоефективний бюджет комунального підприємства, це відкриває низку переваг. Переконаний: багато хто вже знайомий із тим, як функціонує ОСББ, втім не всі знають, яку підтримку об’єднанням співвласників надає наш Фонд. З початку роботи у цій сфері ми визначили кілька основних напрямків, за якими працюємо. Окремі з них не потребують особливого пояснення. Озвучу їх лише для того, аби ті, хто наважиться на створення власних об’єднань, розуміли, чим Фонд їх може підтримати у цій корисній справі.

Отже, на базі Офісів розвитку кварталу ми проводимо навчання ініціативних груп. На початковому етапі це дуже важливо, оскільки перешкодою у створенні ОСББ нерідко стає саме брак інформації про перші кроки. Також ми відвідуємо збори мешканців на їхнє запрошення, де розповідаємо про переваги створення ОСББ. Якщо є така потреба, то наші спеціалісти на місці допомагають розібратися у всіх тонкощах процесу. Якщо ідея визріла, Фонд компенсує усі витрати, пов’язані зі створенням ОСББ.

Ще один напрямок – «Школа лідера ОСББ», яку ми започаткували в березні цього року. На базі Офісів розвитку кварталу мають змогу збиратися керівники об’єднань співвласників, що вже діють, аби поділитися набутим досвідом і обговорити низку господарських питань, які важливі в управлінській діяльності.

Нещодавно Фонд започаткував нову можливість для об’єднань співвласників. Відтепер у разі потреби члени правління можуть звернутися до працівників Офісів розвитку кварталу та провести засідання правління у приміщеннях Офісів.

– А чим, на вашу думку, це вигідно правлінню? Адже до цього часу збори зазвичай без проблем проводили у дворах багатоповерхівок.

– Засідання – офіційний захід, на якому відбувається документування процесів, що стосуються ОСББ. Це передбачає ведення протоколу, там ухвалюють рішення, проводять голосування тощо. У дворі, на лавці, ці збори мали дещо формалізований характер. Окрім того, в літні місяці за умови хорошої погоди це теоретично було можливо, а що робити, якщо засідання проводять, наприклад, узимку? Тому ми вирішили сприяти правлінням. Це зручно, оскільки Офіси розвитку кварталу розташовані у восьми районах Луцька.

– Чи є уже такі, що скористалися запропонованою можливістю?

– Так, першим, хто провів засідання правління на базі Офісу розвитку кварталу, стало ОСББ «Відродження, 14». Ми надали усі підручні матеріали, що потрібні для засідання, й на цьому залучення у процес працівників Офісу завершилося. Додам також, що для ОСББ, які вже діють, Фонд має низку цікавих пропозицій щодо співпраці, в тому числі взаємодії на основі співфінансування. Наші працівники готові надати вичерпну інформацію щодо можливостей, які відкриває спільна робота із Фондом Ігоря Палиці «Тільки разом».

 

Чому краще створити ОСББ і не чекати примусового підпорядкування «неожекам»?

Є кілька причин. По-перше, договір про надання послуг від імені мешканців будинку з компанією укладатиме представник влади без урахування думки мешканців. По-друге, чиновник самовільно буде призначати управителя для вашого дому, і шансів, що ним стане ваш сусід або ви (як у випадку з ОСББ), дуже мало. По-третє, компанія, яка буде надавати послуги, зможе встановлювати тарифи для вашого будинку на власний розсуд (поки що є лише мінімальна межа, максимальної немає). Зарплатню цього управителя, до слова, теж буде закладено у вартість тарифів.

Якщо люди не погодяться з ціновою політикою, то «звільнити» компанію буде складно. Зокрема, тому, що лише роботодавець (тобто чиновник) може ініціювати процес відмови від послуг, оскільки замовником є він, а не мешканці будинку (як в ОСББ). Єдине, що залишатиметься невдоволеним мешканцям, – вимагати зміни компанії або створювати ОСББ. В обох випадках це передбачає розірвання договору з колишньою компанією. А на це може піти багато часу, і не факт, що цього врешті-решт вдасться досягнути.

У нашому домі ОСББ немає. Чи встигнемо створити?

Так. До 1 липня ще можна об’єднатися в ОСББ. У середньому, аби його оформити, потрібно від кількох тижнів до кількох місяців. Але все залежить від того, чи справою опікується одна людина, чи кілька активних мешканців. Аби заощадити час, можна звернутися в Офіси розвитку кварталу Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом».

 Адреси Офісів розвитку кварталу в Луцьку:

  • вулиця Гордіюк, 37;
  • проспект Соборності, 38;
  • проспект Відродження, 10;
  • вулиця Кондзелевича, 30;
  • бульвар Дружби народів, 6;
  • вулиця Корольова, 10;
  • вулиця Ковельська, 47а;
  • вулиця Генерала Шухевича, 6.

 Що станеться 1 липня 2016 року?

Цього дня, згідно із Законом України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку», спливе термін, до якого мешканці мали б визначитися, як керувати своїм будинком без житлово-комунальних підприємств. Чому без? Бо до липня цього року ЖКП припинять роботу. Цим законом депутати, фактично, дали українцям рік, аби об’єднатися і створити ОСББ. Якщо у вашому будинку ні ви, ні сусіди ОСББ не створили, то за вас це зробить місцева влада. Тобто місцевий виконком обере компанію, яка буде обслуговувати ваш будинок замість старих комунальних підприємств.

 Що це будуть за компанії?

Наразі конкретних назв компаній ми не знайшли. Але, як прогнозують експерти та фахівці, охочих заробити на комунальних послугах для українців буде чимало. Серед них і реорганізовані ЖКП, і нові приватні компанії. Із них на конкурсній основі місцева влада і мала б обрати найдостойніший варіант для мешканців. Але за яким принципом робитимуть відбір, достеменно невідомо.

 

tilkyrazom

Залиште коментар