Праведник світу, який рятував євреїв від нацистів, тепер сам змушений тікати від рашистів

Олександр Слободяник, визнаний Ізраїлем Праведником народів світу, разом із родиною виїхав із тимчасово окупованої Херсонщини на Прикарпаття.

Чоловік довго не здогадувався, що в його країні знову війна: думав, то діти пускають салюти, йдеться в сюжеті ТСН.Півтора місяця у підвалі, без світла та води, але залишити рідну Херсонщину, окуповану рашистами, сім’я довго не наважувалася. Тільки-но облаштували будинок, завели величезну плантацію полуниці, але після чергового обстрілу онук не витримав.

«Бабуся, я хочу жить. Давайте будем виїздити, бо я хочу жить». Ми зібралися за 15 хв. Коли нас випустили і ми проїхали блокпост, а в сусідньому селі нас зустріли і сказали “паляниця”, я ридала на всю машину», – зі сльозами пригадує дочка Праведника світу Людмила Скепка.

92-річний Олександр Олексійович у цій родині – найстарший, і ця війна для нього вже друга. Старенький недочуває, коли лунали вибухи, думав, то сусідські хлопчаки салютами бавляться. Аж поки на подвір’ї не розірвалася касетна бомба.

Олександр Олексійович – Праведник світу. Ізраїль дає це званням тим, хто під час Другої світової, ризикуючи життям, рятував євреїв від нацистів.

Ім’я Олександра Олексійовича нині на стіні меморіалу Яд Вашем у Єрусалимі. У 42-му йому було лише 13, з батьками жив у місті Бершадь на Вінничині, де нацисти створили величезне єврейське гетто. Тато Сашка був партизанським підпільником. І одного дня на вулиці побачив 10-річного хлопчика Давида, який втік із гето.

«Бачить, хлопчик замерзає. Він схопив того хлопчика. Коли батько його приніс додому, сказав мені: Саша, будеш казати всім, що це твій брат», – пригадує старенький.

Невдовзі з гетто вони витягли і матір Давида. Небезпечну операцію батько доручив саме дітям, бо вони менше привертали увагу нацистів. Врятованих євреїв переховували до кінця війни.

«Дав одяг своєї дружини, тобто моєї бабусі: українську хустку, спідницю. І сказав: йдіть туди удвох. Сказав, щоб вона переодяглася. Для того, щоб відволікти увагу охорони, там затіяли євреї бійку. Ці втекли», – розповідає історію донька.

Нині рятівник єврейської родини сам вимушений рятуватися від росіян, що загарбали його Херсонщину. Родина знайшла прихисток у родичів на Прикарпатті. Історію дідуся оприлюднили місцеві волонтери. Допомога прийшла, звідки й не чекали.

«Ігор Палиця призначив дідусю від свого Фонду допомогу, – розповідає зять Сергій Скепка. – Дуже дієва допомога».

«Все наше залишилося там, тут у нас нема нічого, – додає донька Олександра Олексійовича. – Якби не ця допомога, я не знаю навіть, як ми жили б».

Грошей вистачить на щомісячну оренду житла. І це головне зараз, кажуть в родині. Допомогу Олександр Олексійович отримуватиме до кінця життя, обіцяють у Фонді Ігоря Палиці «Тільки разом». Тож родина уже пакує речі, щоби переїжджати в окрему оселю на Полтавщину. Хочуть ближче до рідного дому. Кажуть: щойно українська армія звільнить Херсонщину, одразу повернуться до своєї хати.

tilkyrazom

Залиште коментар