Психологічна реабілітація потрібна не лише учасникам АТО, а й їхнім сім’ям

У заміському готельному комплексі «Маєток»  щомісяця традиційно відбувається реабілітаційний тур сімейного відпочинку родин учасників АТО. Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом» спільно із спеціалістами кафедри психології Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки допомагають учасникам цього проекту долати стреси і комплекси, знайомлять зі сферою психології та навчають активно відпочивати, із користю для кожного члена сім’ї.

Психологічні заняття трьохденної реабілітації різнопланові, торкаються різних сфер життя. Тут і індивідуальні консультації, заняття в групах, дитяча арт-терапія, обговорення життєвих ситуацій, екскурсії і, передусім, живе, дружнє спілкування. І фахівці, і учасники проекту переконані, що психологічна підтримка необхідна для кожного члена родини і дорослого, і дитини.

Дружина учасника АТО Алла Кашуба каже, що її чоловік Валентин тримає все в собі,  про те, що побачив і пережив  розказує мало. Зараз чоловік потребує операції, проте у  планах Валентина повернутися на Схід до побратимів.

На реабілітацію сім’я Кашуб приїхала утрьох – тато, мама й донечка. Чотирнадцятирічна Марта пишається батьком. «Це було 22 серпня. Йому просто зателефонували із військкомату і сказали, щоб через півгодини був з речами. Він швидко зібрався і поїхав, – пригадує донька військового. – Він не сидів на місці, не переховувався, а пішов захищати свою країну та свою сім’ю».

13934623_10209865895620981_2528149592636242770_n

Офіцер запасу, бортовий інженер гелікоптера Олег Заховайко теж відчував, що в такий час потрібен своїй країні. «Це моя спеціальність. Я вже трішки прожив. Мені 47 років. І що, я буду за спиною в дітей відсиджуватись? – Каже чоловік. – Там  людина переживає стрес. Повернувшись додому, кожен по різному адаптується до нормального життя. Та й  жінці треба навчитися приймати чоловіка  таким, яким він повернувся з війни. Тому така реабілітація потрібна».  

Три дні психологічної реабілітації – надто мало, але це може стати початковим кроком відновлювального процесу. Практичний психолог, куратор проекту “Психологічна допомога українським військовослужбовцям та їх родинам” Мирослава Мушкевич зазначає, що хоча демобілізовані, які зараз проходять реабілітацію, стресостійкіші, адже психологічно були налаштовані,  що йдуть на війну, але їм так само важко після повернення пристосовуватися до сімейного життя.

Спільний проект психологів-професіоналів та Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом» задумувався як короткотривалий, але потреба в ньому не відпадає, навпаки, – що далі, то більше родин зголошується на реабілітацію. Зі слів Мирослави Мушкевич, зростає й чисельність індивідуальних консультацій. Якщо раніше було 10-20 бесід за місяць, то зараз – до сімдесяти. Учасники АТО та члени їхніх родин стають більш відкритими для допомоги. Тому й проект триватиме, допоки в ньому є необхідність. 

 

tilkyrazom

Залиште коментар