Давнє малярство на склі – мистецтво хатньої ікони

В Арт-галереї Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом» панує творча атмосфера. Ледь не щодня тут відбуваються безплатні майстер-класи від волинських митців. І дорослі, і діти мають змогу ознайомитися з різними напрямками мистецтва та осягнути народні традиції.

Мистецтва малярства на склі дітей навчає народна майстриня Наталія Чубко. Хлопчики та дів­чатка захоплено працюють над іконою Божої Матері – акуратно переносять контури на скло, надають образу барв. Така робота потребує неабиякої уважності та витримки. Адже будь-який хибний рух пензлика виправити практично неможливо. Складність техніки й у тому, що картину малюють у дзеркальному відображенні.

Малярство на склі – один із давніх народних промислів, заснований на багатих мистецьких традиціях минулих віків. В Україні цей вид мистецтва поширився в другій половині XIX століття. Мало малярство на склі два напрямки: світський та релігійний. Ікони на склі, написані без дотримання церковних приписів, були пов’язані не тільки з релігією, а й із народним побутом та естетичними уподобаннями. Призначалися вони для інтер’єрів сільських хат. Нерідко такі ікони називають народною картиною на склі.

– На той час ікони були дорогими, селяни не мали змоги їх придбати. Скло в людей було, адже у той період  в Україні відкривалося багато скляних фаб­рик. У селі завжди знаходилася хоча б одна людина, яка вміла малювати. Часто це був священик, – розповідає Наталія Чубко.

Художниця  близько 20 років віддала розпису: малює картини на склі,  здебільшого ікони, розписує посуд, скляні  прикраси. Її роботи експонуються на виставках і в Україні, і за кордоном. Мистецтво малярства на склі пані Наталія передає усім охочим.

– У наш час дуже важливо доносити мистецтво до людей. Арт-галерея – саме те місце, де лучани та гості міста можуть ознайомитися з роботами майстрів. Зокрема дуже багато моїх знайомих разом із сім’ями приходять сюди на виставки. Люди цікавляться  українським мистецтвом, і це не може не тішити, – каже народна майстриня з малярства на склі Наталія Чубко.

Оксана

Залиште коментар