У Шацькому краї – змагання з бочче

У мальовничому селі Пульмо, що у Шацькому районі, впродовж трьох днів тривають особливі спортивні змагання – Кубок Світязя з бочче, до фінансової підтримки якого долучився Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом». За перемогу в турнірі впевнено борються люди із ураженнями опорно-рухового апарату з різних куточків Волині. 

У Шацькому районі подібні змагання відбуваються вперше. Бочче – один з наймолодших видів спорту, який розвивається в Україні. Учасники гри намагаються закинути м’ячі свого кольору якомога ближче до білого, якого звуть «джеком». Цей вид спорту родом із Італії і уже увійшов до переліку параолімпійських видів спорту. Гра вимагає винахідливості, кмітливості та вміння мислити. З кожним роком бочче стає все більш популярним на Волині, бо є доступним для осіб з інвалідністю. Другий рік тривають подібні турніри у різних районах області.

Ініціатор змагань голова ГО «Добродія в дії» Володимир Кравчук, який два роки тому спробував грати у бочче, об’єднав навколо свого захоплення чимало волинян і друзів з інших регіонів. 
«Боччею займаються такі люди, яким інші види спорту не доступні, – розповів пан Володимир. – Намагаємося разом зі своєю командою їздити у різні райони, щоб залучити все більше людей. Хочемо сформувати сильну команду для участі у чемпіонаті України. Цього року на змагання від області їздили шестеро осіб. Володимир Мажула та Олександр Барбарук стали першими з волинян бронзовими призерами всеукраїнських змагань з бочче. Тепер займаємо п’яте місце з тринадцяти областей. Але у нас є потенціал!».
За словами активіста, минулого року члени ГО «Добродія в дії» вирішили 2018 рік оголосити роком бочче на Волині, отож в січні у Ковелі стартували і впродовж року проводили змагання у християнських таборах, де є візочники, під час днів міст, зокрема, у Володимирі-Волинському та Горохові, а також у селищі Маневичі. 
«Потім вирішили провести турнір у Шацькому районі, а ще плануємо Кубок Полісся із бочче, якщо знайдуться спонсори, – зазначив Володимир Кравчук. – Вперше зараз приїхали учасники із Камінь-Каширського та Старої Вижви, вдруге беруть участь любомильчани, але цього року їх більше – п’ятеро. Тобто є люди, які хочуть займатися боччею, просто їх треба витягнути. Якщо раз приїхали, то вдруге точно будуть».
Звичайно, подібні турніри – не проста річ для організаторів, адже потрібно створити особливі умови для перевезення та проживання візочників. На змагання до Шацьку приїхали 28 таких учасників.
Та справа варта того. Щирі емоції, неймовірне прагнення до перемоги, стійкість і винахідливість спортсменів переконувала: бочче має майбутнє на Волині, бо об’єднує однодумців, які особливо потребують підтримки. І спортсмени, і їхнє супроводження з однаковим азартом взялися за гру.
«Для мене є честю бути на такому заході, – зазначив під час відкриття турніру депутат обласної ради Михайло Імберовський. – Ці сильні духом люди, які приїхали на змагання, є прикладом для нас усіх. Засновник Фонду «Тільки разом» Ігор Палиця постійно підтримує спортивні ініціативи волинян, тому реалізує багато проектів, орієнтованих на розвиток масового спорту. Не стільки важливі змагання, скільки спілкування і набуття позитивних емоцій. Фонд Ігоря Палиці “Тільки разом” та обласна рада всіляко буде підтримувати подібні ініціативи».
Така позиція депутата найбільше порадувала організаторів та учасників змагань.
Ведуча заходу і спортсменка бочче Наталія Шишолік із Маневич , яка є головою громадської організації «Довіра», стверджує: для осіб з інвалідністю подібні змагання є надто важливі.
«Дужа багато їздимо по всій області для проведення змагань з бочче, щоб залучати до цього виду спорту якомога більше людей, – розповіла Наталія. – У Маневицькому, Ковельському, Володимир-Волинському, Горохівському районах та Луцьку це вдається найкраще. Цей вид спорту – специфічний, бо ним можуть займатися люди, у яких досить сильні ураження опорно-рухового апарату. Учасників змагань ділять на класи. Я граю із сильнішими, бо у мене вражені лише ноги і сильні руки».
Звичайно, труднощі із залучення осіб з інвалідністю, за твердженням Наталії Шишолік є. Стосуються вони, насамперед, побоювання окремих батьків виникнення психологічних травм у дітей через неправильне сприйняття оточуючими їхньої участі у публічних заходах, а також складну доступність для візочників і непристосованість приміщень.
«От батьки і закриваються зі своєю дитиною у своєму відокремленому світі, – стверджує пані Наталія. – Такі змагання – це, найперше, спілкування. Ми приїхали на три дні, усі знайомляться, контактують, здружуються, набираються енергії. А ще люди зрозуміли, що це цікаво і перспективно. Адже заняття параолімпійським видом спорту дає можливість отримувати заробітну плату».
Нескорений дух учасників змагань викликали повагу і захоплення. Галина Маковецька із Ратного не приховувала гордості та радості за досягнення своїх дочок – Ірини та Тетяни.
«Дітям важливе спілкування, що вони зустрічаються з такими, як вони, – ділиться пані Галина. – Для нас головне не перемога, а участь. Медалі додому не привеземо, а позитив точно буде. Хоча сьогодні Тетяна перемогла».
Та найбільше мама дівчат хотіла розповісти про волонтера Олександра, який з особливим трепетом і вболіванням допомагав Тетяні під час гри. Важко було уявити, що ця людина для неї є нерідною. 
«Саша з першого класу до нас ходить, дружить з дівчатами, допомагає, – розповідає Галина Маковецька. – Ми йому чужі люди. А він возить їх, годує. Дівчата сприймають його, як братика. Дуже хороша дитина, у цьому році школу закінчив. Дуже вдячна за таку неоцінену підтримку і допомогу! Побільше б таких людей!».
Голова Шацької ради Сергій Карпук від усього депутатського корпусу привітав на шацькій землі учасників змагань та побажав перемоги кожному. 
«Для себе ми уже обрали шлях розвитку у напрямку туризму, хочемо, щоб люди до нас приїжджали, – ствердив Сергій Карпук. – Хочу, щоб усі дні, які ви проведете на шацькій землі, принесли вам багато емоцій, щоб цей вид спорту розкрив перед учасниками змагань нові перспективи. Сподіваюся, що у майбутньому ви будете представляти Україну з гри бочче на світовому рівні. Вдячний Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом» та обласній раді, що не стоять осторонь і підтримують розвиток спорту на Волині».

Оксана

Залиште коментар