Потреба у змінах згуртувала жителів приватних територій

Органи самоорганізації населення (ОСН) – це представницькі органи, що їх створюють жителі, які на законних підставах проживають на території села, селища, міста або їх частин. Основні повноваження ОСН визначені в ЗУ «Про органи самоорганізації населення» та мають широкий спектр можливостей. Мешканці, які створили вуличний чи квартальний комітет, можуть  впливати на поліпшення умов проживання, брати участь в обговоренні проектів рішень спільно з депутатами міської ради, контролювати якість надання комунальних послуг, брати участь у конкурсах місцевих ініціатив від громади.

Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом» завжди підтримує небайдужих лучан, які прагнуть змін. Численні звернення щодо покращення благоустрою території, переважно приватного сектору, зумовили започаткування проекту «Сприяння розвитку ОСН». Створення та функціонування ОСН має низку особливостей. Підготовка до реєстрації – це копітка робота, яка може тривати кілька місяців. Першим кроком є проведення загальних зборів жителів та формування списків, у яких не менш як половина мешканців відповідної території бажають створити орган самоорганізації населення. Другий крок – отримання дозволу на створення ОСН шляхом ухвалення рішення на сесії міської ради. Третій – легалізація ОСН через проведення загальних зборів для обрання керівного складу ОСН. Оскільки його обирають шляхом таємного голосування, то потрібно подбати про бюлетені, скриньки та приміщення для голосування. Виконанню всіх процедур сприяв Фонд, надавши приміщення, юридичну та інформаційну підтримку.

У рамках проекту Фонду «Сприяння розвитку ОСН» було зареєстровано чотири органи самоорганізації населення: «Вуличний комітет «Качалова 2015», «Квартальний комітет «Віра в краще», «Вуличний комітет «Гущанський», «Вуличний комітет «Вересневе». Ці ОСН та депутати Луцької міської ради від фракції «УКРОП» ініціювали розробку «Програми підтримки ОСН м. Луцька на 2017-2020 роки». Вона надає додаткові можливості для розв’язання господарських питань, залучаючи кошти з міського бюджету.

Запорука успіху міста – небайдужість його мешканців

«Вуличний комітет «Качалова 2015» об’єднав лучан, які проживають на вулицях Ковельській, Качалова, ­Лєскова та провулку Качалова. Десятки років люди оббивали пороги міської ради з проханням відремонтувати розбиту дорогу та провести освітлення. Одноосібні та навіть колективні звернення закінчувалися відписками. Тож, щоб відстоювати свої інтереси, за сприяння Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом» лучани створили вуличний комітет. Освітлення вулиць – перше проблемне питання, за яке взялася новостворена юридична особа.

Окрім того, «Вуличний комітет «Качалова 2015» взяв участь у «Програмі підтримки ОСН м. Луцька на 2017-2020 роки», у рамках якої було здійснено реконструкцію мереж зовнішнього освітлення на вулицях Лєскова, Качалова та провулку Качалова. Загальна вартість проекту становить 100,8 тис. грн. Частку громади, що її передбачає програма, профінансував Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом».

– Дуже добре, що в Луцьку є програма підтримки вуличних комітетів. Місто про ці вулиці має не забувати і залагоджувати комунальні питання належним чином, – зазначає Марія Татарчук, голова ОСН «Вуличний комітет «Качалова 2015». – 27 років домагалися, щоб нам зробили освітлення. Але тільки зараз, завдяки підтримці Фонду, ми змогли розв’язати цю проблему. Наступне життєво важливе для нас питання – дорожнє покриття. Ми вже подали звернення до міської ради і сподіваємося на позитивне рішення.

Проблему, що допікала роками, розв’язали разом

Замість дороги – суцільні калюжі. Таку картину можна спостерігати на віддалених від центру вулицях обласного центру Волині. Та якщо одні жителі втомилися від постійних відписок міської ради і змирилися з цими незручностями, то мешканці шести вулиць мікрорайону Дубнівська (Ставки, Грекова, Паторжинського, Говорова, Вишнева, Садовського) вирішили об’єднатися і створити ОСН «Квартальний комітет «Віра в краще». Це найчисельніший квартальний комітет у Луцьку за кількістю вулиць. Спільними зусиллями людям вдалося розв’язати проблему, що допікала роками.

Завдяки участі комітету в «Програмі підтримки ОСН м. Луцька на 2017-2020 роки» вдалося здійснити ремонт дорожнього покриття вулиці Ставки. Загальна вартість робіт – 424 тис. грн, з яких 400 тис. профінансовано міським бюджетом. 24 тис. грн – обов’язковий внесок мешканців, 15 тис. з яких оплатив Фонд.  

Олександр Кравченко, депутат міської ради від УКРОПу, долучився до створення об’єднання мешканців цих вулиць. Разом обговорювали, як поліпшити життя у невеличкому кварталі. Депутат пригадує: раніше сюди автомобілем проїхати було годі. Результат, що його продемонстрував «Квартальний комітет «Віра в краще», – яскравий приклад того, що об’єднання зусиль ініціативних людей призводить до якісних змін на території, де вони проживають.

Після сорокарічної темряви засяяло світло

Мешканці вулиці Гущанської бідкалися, що відтоді, як село Гуща приєдналося до Луцька, нікому до них немає діла. Дорога в жахливому стані, практично бездоріжжя, немає будь-якого транспортного сполучення та інфраструктури, а донедавна ще й суцільна темрява. Щоб відстоювати свої інтереси, рік тому люди об’єдналися у «Вуличний комітет «Гущанський».

Голова ОСН Володимир Маць каже: після створення вуличного комітету стало легше відстоювати інтереси своєї вулиці. Якщо раніше його не впускали на сесію міської ради, то тепер запрошують на засідання депутатських комісій. 

Завдяки активності громади та за сприяння депутатів Луцької міської ради від УКРОПу Сергія Балицького і Юрія Безпятка вдалося розв’язати одну з найбільш злободенних проблем цього масиву: після сорокарічної темряви вулицю Гущанську повністю освітлено. Кошти на освітлення було виділено з міського бюджету. Тепер гущанці шукають усі можливі шляхи, щоб розв’язати чергову проблему – відремонтувати дорогу.

Самоорганізація населення дає бажаний результат

Вуличний комітет «Вересневе» згуртував мешканців трьох вулиць цього мікрорайону: Веселої, Крушельницької, Далекої. Люди зазначають: таке об’єднання їм було вкрай потрібне. Бездоріжжя, відсутність водопроводу й каналізації – лучани стали заручниками ситуації, з якої самотужки вийти було годі.

Тісна співпраця вуличного комітету з депутатом від УКРОПу Борисом Смалем дала місцевим жителям надію, що в їхньому мікрорайоні комунальні проблеми буде залагоджено. Минуло небагато часу, а вже є перший результат. За рахунок коштів міського бюджету було здійснено каналізування вулиці Веселої. Заступник голови ОСН «Вуличний комітет «Вересневе» Іван Лисюченко каже: людям надзвичайно важливо  покращити благоустрій мікрорайону, тому навіть умову співфінансування було сприйнято позитивно.

Своєю чергою, Борис Смаль зазначає: працювати з ОСН значно легше. Адже люди, які ухвалили рішення про створення такої структури, беруть на себе відповідальність за територію, на якій вони проживають. Юридична особа має право сама представляти себе в усіх органах влади і переговорах різних організацій, які виконують ті чи ті роботи.

Позитивний досвід реалізації проекту «Сприяння розвитку ОСН» презентувала Олена Оліфірович (керівник проекту)  на зустрічі з делегацією Чернівецької області. Гості приїздили переймати досвід розвитку органів самоорганізації населення на Волині. Представник Фонду розповіла про роботу вуличних і квартальних комітетів та проекти, що їх реалізували луцькі ОСН.

Створення органів самоорганізації населення – один із важливих кроків для розвитку Луцька. Перспективним є створення ОСН не лише в приватному секторі, а й у мікрорайонах з багатоквартирними будинками. Адже ОСН – це важливий інструмент, завдяки якому можна активно відстоювати інтереси лучан щодо благоустрою не лише прибудинкової території, а й прилеглих вулиць, мікрорайонів та міста загалом.

tilkyrazom

Залиште коментар