Самоорганізація лучан – шлях до успіху

Кінець року – це час для підведення підсумків та оцінок зробленого. Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом» шість з половиною років працює на благо лучан та всієї Волині.

За цей час спільно з ініціативними та активними волинянами нам вдалося втілити в життя чимало освітніх, культурних, спортивних, інфраструктурних проектів, які спрямовані на розвиток нашого краю.

Проекти, що згуртували лучан

«Сприяння розвитку ОСББ» та «Сприяння розвитку органів самоорганізації населення (ОСН)» – масштабні проекти Фонду, що згуртували лучан, які намагаються покращити життя у своєму місті. За два з половиною роки Фонд Ігоря Палиці допоміг об’єднатися лучанам у 120 ОСББ та 4 ОСН. Напередодні нового року представники Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом», голови правлінь ОСББ, керівники ОСН підвели підсумок цих проектів та розповіли про основні їх результати.

Перший заступник голови правління Фонду Лариса Тарасюк зауважила, що передумовою започаткування проектів стали численні звернення людей. Питання були такими різноманітними та масштабними, що головний офіс Фонду не міг охоплювати всю проблематику. Тоді й було створено 8 Офісів розвитку кварталу (ОРК) у різних мікрорайонах міста, які стали майданчиками для спілкування з лучанами.

– Ми працювали над проектами, відштовхуючись від тих питань, з якими зверталися лучани в ОРК. Було багато звернень щодо проблем у багатоповерхових будинках. Це й стало поштовхом для створення проекту «Сприяння розвитку ОСББ», – розповідає Лариса Тарасюк.Ми започаткували Школу лідера ОСББ, запрошували експертів, навчали енергозбереження, ефективного управління, обмінювалися досвідом. Пізніше допомогли головам ОСББ об’єднатися в громадську організацію, яка представляє їхні інтереси в органах державної влади. Уже восени 2017 року кількість звернень в Офіси зменшилася практично до нуля, тому ми зрозуміли, що вони виконали свою функцію та настав етап завершення цих проектів.

ОСББ – шлях до ефективного господарювання

Проект Фонду «Сприяння розвитку ОСББ» довів, що ОСББ є найефективнішою формою управління будинком та житловим майном. У рамках реалізації проекту Фонд надав додаткові можливості лучанам для підсилення їхньої самоорганізації та отримання практичних навиків щодо господарювання.

За підтримки Фонду розпочали діяльність 120 об’єднань. Фонд відшкодовував реєстраційні витрати, надавав юридичні консультації та всіляко підтримував об’єднання в процесі господарювання. Крім цього, фінансову підтримку отримали ще 29 ОСББ, зареєстровані на теренах області. Також встановлено 426 інформаційних дощок у 133 ОСББ.

У рамках проекту було запроваджено комунікаційну платформу – Школу лідера ОСББ, яка проходила на базі ОРК. Голови правлінь ОСББ мали змогу обмінюватися досвідом та отримати відповіді експертів на актуальні питання щодо ефективного управління будинком та енергоощадних заходів.

Керівник проекту Олена Оліфірович зауважила: розпочинати діяльність об’єднання прагнуть із покращення стану та модернізації будинків.

– За 2015-2017 роки загальна сума фінансування проекту «Сприяння розвитку ОСББ» становить 2 млн грн. Співфінансування розділилися за напрямками, серед яких лідирують ремонти внутрішньобудинкових мереж та дахів, встановлення енергозберігальних вікон і дверей, встановлення ІТП та лічильників тепла, – розповіла керівник проекту.

Рада голів правлінь ОСББ відстоює інтереси об’єднань
Кількість створених ОСББ в Луцьку сприяла створенню громадської організації «Рада голів правлінь ОСББ міста Луцька». Очолив її Петро Бойко, депутат Луцької міської ради. Основна мета створення організації – забезпечення захисту прав та законних інтересів її членів, розвиток напрямку ОСББ в Луцьку, налагодження партнерських відносин між владою і ОСББ, вплив на процеси ухвалення рішень Луцькою міською радою у сфері ЖКГ, підтримка державної політики у сфері енергозбереження. Члена ради голів Валерія Корпача делеговано у виконком Луцької міської ради. Окрім цього, створено робочу групу з підготовки проекту Положення про Револьверний фонд ГО та розробки пропозицій щодо запропонованого Департаментом ЖКГ Луцької міської ради проекту Програми відшкодування відсоткових ставок за залученими кредитами ОСББ на наступні роки.

Петро Бойко відмітив, що завдяки створенню організації вдалося налагодити тісну взаємодію з органами місцевої влади. Зокрема, фінансування «Програми сприяння діяльності об’єднань співвласників багатоквартирних будинків на території міста Луцька на 2015-2019 роки» у 2017 році, порівняно з минулим роком, збільшилося в чотири рази й становить 8 млн грн. Цього року програмою скористалися 52 ОСББ. Зауважимо, що для забезпечення умов участі у Програмах – внесення частки ОСББ – Фонд надавав допомогу 37 об’єднанням на загальну суму 500 тис. грн.

Зі слів голови правління ОСББ, що на вулиці Карпенка-Карого, 9, члена правління ГО «Рада голів правлінь ОСББ Луцька» Валерія Корпача, за останні два роки відбулося різке збільшення кількості створених ОСББ. Такий прорив стався завдяки підтримці Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом» та програм підтримки Луцької міської ради.
За підтримки Фонду створено чотири ОСН

Органи самоорганізації населення – це представницькі органи, що їх створюють жителі, які на законних підставах проживають на території села, селища, міста або їх частин. Основні повноваження ОСН визначені в ЗУ «Про органи самоорганізації населення» та мають широкий спектр можливостей. Завдяки створенню ОСН мешканці вуличного чи квартального комітету можуть впливати на поліпшення умов проживання, брати участь в обговоренні проектів рішень спільно з депутатами міської ради, контролювати якість надання комунальних послуг, брати участь у конкурсах місцевих ініціатив від громади.
У рамках проекту Фонду «Сприяння розвитку ОСН» в Луцьку створено чотири ОСН: «Вуличний комітет «Качалова 2015», «Квартальний комітет «Віра в краще», «Вуличний комітет «Гущанський», «Вуличний комітет «Вересневе».

Підготовка до реєстрації ОСН – копітка робота, яка може тривати кілька місяців. Фонд допоміг лучанам згуртуватися, посприяв у підготовці та проведенні виборів, надав юридичну та інформаційну підтримку.

Представники цих органів спільно з депутатами Луцької міської ради від фракції «УКРОП» ініціювали розробку «Програми підтримки ОСН м. Луцька на 2017-2020 роки». Вона надає додаткові можливості для розв’язання господарських питань, залучаючи кошти з міського бюджету.
Так, «Вуличний комітет «Качалова 2015» взяв участь у «Програмі підтримки ОСН Луцька на 2017-2020 роки», у рамках якої було здійснено реконструкцію мереж зовнішнього освітлення на вулицях Лєскова, Качалова та провулку Качалова. Загальна вартість проекту становить 100,8 тис. грн. Частку громади, що її передбачає програма, профінансував Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом».

– Наш вуличний комітет було створено для того, щоб відстоювати інтереси мешканців вулиць. Дуже добре, що в Луцьку є програма підтримки вуличних комітетів. Місто про ці вулиці має не забувати і залагоджувати комунальні питання належним чином, – зазначила голова «Вуличного комітету «Качалова 2015» Марія Татарчук.
«Квартальний комітет «Віра в краще» теж зміг розв’язати проблему, що допікала роками. Завдяки участі в «Програмі підтримки ОСН м. Луцька на 2017-2020 роки» вдалося здійснити ремонт дорожнього покриття вулиці Ставки. Загальна вартість робіт – 424 тис. грн, з яких 400 тис. профінансовано з міського бюджету. 24 тис. грн – обов’язковий внесок мешканців, 15 тис. з яких оплатив Фонд.

Досягненнями ОСН поділився і голова «Вуличного комітету «Гущанський» Володимир Маць. Завдяки наполегливості мешканців та сприянню депутатів Луцької міської ради від УКРОПу Юрія Безпятка та Сергія Балицького вулицю Гущанську повністю освітлено.
Тісна співпраця «Вуличного комітету «Вересневий» з депутатом Борисом Смалем теж дала бажаний результат. За рахунок коштів міського бюджету було здійснено каналізування вулиці Веселої.

Заступник голови правління Фонду Орест Маховський відмітив: створення органів самоорганізації населення – один із важливих кроків для розвитку Луцька.

– ОСН – це дороговказ до розв’язання тієї проблематики, яка є поза межами багатоквартирних будинків: дороги, тротуари. освітлення. Є практика, коли кілька багатоквартирних будинків і прилеглі приватні території об’єднуються в ОСН для того, щоб залагоджувати ті проблеми, які є за межами окремої прибудинкової території, – відмітив Орест Маховський.

Луцьк лідирує в Україні за реформуванням сфери ЖКГ

На сьогодні Луцьк посідає одне з провідних місць в Україні за кількістю створених ОСББ у співвідношенні з кількістю населення та активністю роботи об’єднань. У Луцьку діє 343 ОСББ. Третину з них було створено за допомогою Фонду.

– Міська рада підтримує ОСББ, адже це найефективніша форма управління будинком, – наголосив радник голови правління Фонду, радник луцького міського голови, депутат від УКРОПу Ігор Поліщук, який завітав на підсумкову зустріч. – Цього року було виділено 8 млн грн на фінансування програми 70 на 30, яка діє в Луцьку. Також 4,7 млн було виділено на фінансування програми з відшкодування відсотків за кредитними договорами. Це майже уп’ятеро більше, ніж торік. Ми передбачили 5 млн грн на відшкодування тих відсотків, які сплачує ОСББ за кредитними договорами, що їх уклали раніше. Надалі будемо відшкодовувати тіло кредиту. На фінансування нової програми вже передбачено 3 млн грн. 8 млн плануємо закласти на фінансування «Програми сприяння розвитку ОСББ на території м. Луцька на 2015-2019 роки». Фактично, разом ми матимемо 16 млн, що на 3,5 млн грн більше, ніж цьогоріч.

Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом» завжди підтримує ініціативних волинян, яким небайдужа доля рідного краю. Проекти Фонду «Сприяння розвитку ОСББ» та «Сприяння розвитку ОСН» за два роки вивели Луцьк на новий рівень у реформуванні сфери ЖКГ. Ці проекти завершуються, оскільки виконали своє призначення. Проте Фонд продовжує роботу та разом з ініціативними людьми готовий до реалізації нових ефективних проектів на теренах нашого краю. Адже тільки разом нам до снаги змінити наше життя і світ навколо.

oksy

Залиште коментар