Сторінками історії художнього музею

45 років тому відкриття картинної галереї у Луцьку стало подією всеукраїнського масштабу. З роками  галерея стала  Художнім музеєм. Сучасники його часто називають маленьким Лувром, адже тут представлені унікальні колекції західноєвропейського малярства ХVІІ–ХІХ ст., твори російського та українського мистецтва ХІХ–початку ХХ ст., колекція українського історичного портрета XVI–XVIII ст.

З нагоди 45-річчя від дня заснування Художнього музею організували культурно-мистецьку акцію «Сторінками історії художнього музею». ЇЇ тема «Олицький палац як центр духовності та культури Волині».

«Нашому поколінню випало реконструювати минуле, збагатити його. Полотна, що їх ви бачите, – твори з колекції магнатів Радзивіллів, – розповіла завідувач музею Зоя Навроцька. – Виставковий проект  називається  «Мистецькі скарби Олицького палацу». Цих скарбів було дуже багато. Вони накопичувалися упродовж сотень років. Краєзнавчий музей зберігає ці експонати, вивчає їх, популяризує.»

Директор Волинського краєзнавчого музею Анатолій Силюк зауважив, що більшість експонатів глядачі бачать вперше. Він додав, що мати такі скарби – честь для нашого міста. Адже на них зазіхали музейні центри Петербурга, Москви, Києва, Львова.

Експозиційний ряд проекту містить твори декоративно-прикладного мистецтва, малярства, графіки XVII–XIХ століття: портрети зі срібла, середньовічний гобелен, що демонструє фламандську школу прикладного мистецтва тощо. Родзинкою колекції є твір, який нещодавно повернувся на Волинь – відреставроване полотно з палацу Радзивіллів «Вінчання князя Миколи Радзивілла з Катериною Гонзаго».

Завідувач Львівської філії Національного науково-дослідного реставраційного центру України Тарас Откович зауважив, що ця робота належить до великої серії так званих картонів, ескізів, здійснених у повний розмір, для великоформатних гобеленів, що були створені у ХVI – середині ХVIIІ століття. Йдеться майже про 30 полотен, які прославляли рід Радзивіллів. Із серії збереглася тільки робота «Вінчання князя Миколи Радзивілла з Катериною Гонзаго». Сам твір ілюструє історичну подію, що відбувалася і Відні у 1553 році. Микола «Чорний» Радзивілл, як великий канцлер, представляв короля Сигізмунда ІІ Августа на церемонії «Попереднього вінчання» з дочкою імператора Священної Римської імперії Фердинанда І.

На культурно-мистецьку акцію завітали  представники влади, дирекція меценати та друзі музею. Гості вітали музейних працівників, вручали подарунки, нагороди, подяки. 

«Художній музей – гордість нашого міста, справжній осередок культурного мистецтва. Дуже приємно, що тут відбуваються такі події як «Ніч у музеї», виступи різноманітних музикантів, вечір українського романсу. Це особливе місце,  і такі заходи гармонічно вписуються в роботу музею», –  зазначив Ігор Поліщук.

До вітань також долучився Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом», який популяризує мистецтво волинського краю, який неодноразово підтримував  проведення культурно-мистецьких заходів, що відбувалися у музеї. Керівник програми «Культура і духовність» Дмитро Зінько передав присутнім вітання від засновника Фонду Ігоря Палиці та вручив Зої Навроцькій сертифікат на 10 тис. грн.

Завершилося святкове дійство блискавичним концертом «Від України до Неаполя» за участі солістів Львівського національного академічного театру опери та балету ім. Соломії Крушельницької.

 

tilkyrazom

Залиште коментар