Заморський колорит та волинська автентика поєдналися у «Поліському літі»

Яскравий національний колорит народного фольклору, неповторна аура єднання, спілкування без кордонів та мовних бар’єрів – у Луцьку відбувся ХV Міжнародний фестиваль «Поліське літо з фольклором».

Уже вдруге проведення фестивалю підтримує Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом». Адже заходи такого рівня потребують значних коштів, тому неможливі без підтримки генерального спонсора. Так, у 2016 році на проведення «Поліського літа» Фонд виділив 214 тис. грн. Цьогоріч допомога від Фонду сягає понад 260 тис. грн.

Учасниками ХV фестивалю стали колективи з шести іноземних країн, які представляють чотири континенти. Так, Азію презентували гурти з Індії й Туреччини, Африку – з Єгипту, Північну Америку – з Мексики, Європу – з Литви та Італії.

Україну представляли гурти з Чернівецької, Рівненської областей та Волині. З полісько-волинською автентикою гостей та учасників фестивалю знайомили десять колективів з Камінь-Каширського, Любешівського та Ківерцівського районів. Їхня участь стала можливою завдяки фінансовій підтримці Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом» урозмірі 25 тис. грн тасприянню народного депутата України Ірини Констанкевич.

– Фестиваль – це можливість не лише побачити мистецтво інших країн та народів, а й продемонструвати унікальність і багатство нашого краю. Адже Волинь багата не лише на традиції, а й на людей, які творять нове мистецтво та акумулюють у собі все найкраще, що було створено раніше, – зазначила Ірина Констанкевич. – Для мене цей фестиваль особливий тим, що на ньому присутні колективи від трьох волинських районів. Це саме ті колективи, які демонструють істинне волинське мистецтво. Саме вони є носіями поліської автентики.

Радник міського голови, радник голови правління Фонду Ігор Поліщук зауважив, що фестиваль відіграє дуже важливу роль у житті Луцька, адже це можливість презентувати його серед гостей з інших міст України та іноземців. Він побажав усім присутнім отримати максимум задоволення від мистецького дійства та спілкування.

Традиція Міжнародного фестивалю «Поліське літо з фольклором» – незмінна. Після богослужіння у Свято-Троїцькому кафедральному соборі велелюдна барвиста хода учасників та гостей дійства пройшла вулицями Лесі Українки та Данила Братковського до Луцького Замку, де відбувся концерт-відкриття. Саме тут найближче можна було познайомитися з традиціями кожного народу, роздивитися їхній колоритний одяг, почути спів, а ще – по-іншому відкрити для себе українські та волинські традиції.

– Пісня надихає жити й творити, – каже учасниця колективу «Три куми» Галина Шунькевич.

Артисти приїхали з Олики Ківерцівського району. Співають уже близько десяти років. Участь у фестивалі «Поліське літо з фольклором» беруть вперше, власне, як і інші гурти, адже, згідно з умовами фестивалю, колективи не мають повторюватися.

Своєї черги вийти на сцену чекає гурт «Толока» з Ківерців. Артисти виконують різножанрові пісні. На фестиваль привезли жартівливий номер.

– Ми їздимо в експедиції, записуємо старовинні пісні. У своїй творчості хочемо передати ту манеру виконання, яка була колись, – розповідає керівник колективу Тетяна Бурмак.

Спрадавна в українців у пошані – вишита сорочка. На фестивалі в усіх волинських учасниць своя унікальна вишиванка. Хтось придбав сорочку в старожилів, а хтось отримав у спадок від бабусь.

– Сорочці, в яку я вбрана, – понад 100 років. Вона лежала у скрині, яка мені дісталася від бабусі, – розповідає учасниця колективу з Камінь-Каширщини «Нуйнівські співухи» Надія Химчик. – Є давній український звичай готувати придане до весілля. Дівчата складали в скриню вишиті сорочки, хустки, полотно, одяг. Дід розказував, що були такі ліниві дочки й матері, які клали на дно скрині каміння, аби вона була важчою.

«Нуйнівські співухи» кажуть: було трішки страшно виступати після зарубіжних колективів. Та вийшли на сцену, побачили, що люди їх слухають, то й душа запалилася.

Барвисті квіти та традиційні орнаменти – кожна сорочка учасниць колективу «Дубровойка» з села Оленине, що на Камінь-Каширщині, оригінальна й неповторна. Жінки кажуть: автентичні сорочки служать оберегом колективу, якому вже понад 20 років.

Не приховують задоволення від того, що стали частинкою масштабного дійства, й гості з-за кордону. Керівник італійського колективу «Сицилія» Антоніо в Україні вперше. Чоловік каже, що закохався у Луцьк і радо приїде сюди ще.

Директор міжнародного фестивалю «Поліське літо з фольклором», заслужений діяч мистецтв України Юрій Войнаровський розповідає, що іноземні учасники вражені красою міста й привітністю лучан:
– Спілкуючись з гостями, я бачу, що вони дуже задоволені й мають лише найкращі враження про Луцьк та наших людей. Ми проводимо фестиваль з 1994 року. Він вже має свою традицію та режисуру. Втім щороку для глядача є щось нове. Наприклад, цього року вперше у нас виступав колектив з Єгипту. Це 45-та країна, що побувала в Луцьку за часи «Поліського літа з фольклором». Приємно, що постійно більшає глядачів та любителів фестивалю.

На «Поліському літі» учасники не лише співали і танцювали, а й демонстрували бойові мистецтва та навчали містян своєї творчості. Для кожного учасника та глядача фестиваль залишив не лише приємні враження, а й цікаві відкриття.

З 2011 року Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом» реалізовує проекти, що спрямовані на популяризацію культури та мистецтва у Волинській області. Уже стало традицією, що Фонд підтримує Міжнародний фестивалі «Стравінський і Україна», «Поліське літо з фольклором», мистецькі феєрії «Ніч музеїв», «Ніч у Луцькому Замку» та інші заходи культурного спрямування, що відбуваються в Луцьку та області.

tilkyrazom

Залиште коментар